40-4080-Black-FB 80/20 | 40MM X 80MM T-SLOTTED PROFILE - SIX OPEN T-SLOTS
Manufacturer: 80/20
Manufacturer Model #: 40-4080-Black-FB
40-4080-BLACK-FB IS A 40MM X 80MM METRIC 40 SERIES RECTANGULAR T-SLOT PROFILE WITH SIX OPEN T-SLOTS, TWO ON EACH 80MM FACE AND ONE ON EACH 40MM FACE. THE PROFILE IS SMOOTH, WHICH MAKES IT RESISTANT TO DIRT AND DEBRIS BUILDUP WHILE ALSO BEING EASY TO CLEAN. THE 40-4080-BLACK-FB PROFILE IS COMPATIBLE WITH 40 SERIES FASTENERS. IT IS THE HEAVY-DUTY PROFILE IN THE 40-4080 PROFILE FAMILY AND THE CENTER CAVITY OF THE PROFILE CAN BE PRESSURIZED UP TO 1.034 N/MM2 (150 PSI), LENDING ITSELF TO WORK SPACES, MACHINE GUARDS, DISPLAYS AND PANEL MOUNT RACKS.,